piłka nożna / Pozostałe rozgrywki
piłka nożna / Pozostałe rozgrywki -
Finał pucharu, finał sezonu
autor: choro4Zakończenie sezonu 2023/24 zapowiada się dla nas w tym roku wyjątkowo pompatycznie. Na świeżo ochrzczonym stadionie w Świnoujściu, w najbliższą środę o godzinie 18:00 odbędzie się bowiem finałowe spotkanie o Puchar Polski ZZPN.

To, że trafiło na Świnoujście, to przypadek (chyba, że działały jakieś moce z zaświatów), wynika bowiem z pucharowej drabinki, ale święto dla nas niebagatelne. Naprzeciwko siebie staną Morski Klub Sportowy Flota i Klub Sportowy Świt Szczecin. Zwycięska drużyna otrzyma puchar przechodni, pamiątkową kopię, 30 medali, 40 tys. zł oraz prawo udziału w rozgrywkach centralnych Pucharu Polski PZPN. Przegrany otrzyma pamiątkowy puchar, medale, oraz 10 tys. zł nagrody.
Sezon 2023/24 obie drużyny spędziły w III lidze, grupie II. Flota zajęła 12. pozycję, Świt rozgrywki te wygrał i awansował do II ligi. W drodze do finału Świt pokonał najpierw 9-0 własne rezerwy, następnie w rzutach karnych wygrywał u siebie z Błękitnymi Stargard (po 90 minutach 1-1) i w Koszalinie z Bałtykiem (0-0). Flota wszystkie mecze grała na wyjazdach i wszystkie wygrała w przepisowym czasie: 2-0 z Orłem Łożnica, 3-0 z Pogonią II Szczecin i 2-1 z Iskrą Banie.
Z Pucharu Polski mamy wiele wspomnień. Pierwsze zaistnienie na szczeblu centralnym miało miejsce w 1971 r. Przeciwnikiem był MZKS (obecnie Arka) Gdynia, a spotkanie zakończyło się wygraną gdynian 1-0. Najżywiej wspominamy rok 2003, kiedy po wygraniu finału wojewódzkiego w Szczecinku 7-0 z Olimpem Złocieniec, graliśmy pamiętne mecze z ŁKS Łódź (1-0), Widzewem Łódź (2-1 po dogrywce) i Amicą Wronki (ówczesny obrońca pucharu, wynik 3-4). Później raz jeszcze wygraliśmy finał wojewódzki w 2005 r. ale już nie udało się przebić II-ligowego wówczas Podbeskidzia Bielsko-Biała, choć goście wygrali 3-1 dopiero po dogrywce. W czasach pierwszoligowych udział w rozgrywkach centralnych mieliśmy gwarantowany i dzięki temu mogliśmy gościć w Świnoujściu takie firmy jak Górnik Zabrze (z Arkadiuszem Milikiem i trenerem Adamem Nawałką, wygrany przez Flotę 2-1), Wisła Kraków, Śląsk Wrocław (ówcześni mistrzowie Polski), czy Jagiellonia Białystok (ówczesny obrońca pucharu, obecny mistrz). Najdalej zaszliśmy w sezonie 2012/13, do ćwierćfinału, kiedy po wyeliminowaniu Ruchu Zdzieszowice, Górnika i Cracovii zostaliśmy wyeliminowani w dwumeczu ze Śląskiem. Jako Morski Klub Sportowy, najdalej zaszliśmy w roku ubiegłym (półfinał wojewódzki), lecz przegraliśmy 0-2 w Koszalinie z Bałtykiem.
W razie niewyłonienia zwycięzcy w ciągu 90 minut nastąpi dogrywka 2 razy po 15 minut, jeśli i ona nie pomoże rozstrzygną rzuty karne.
Zapraszamy w środę na stadion im. Leszka Zakrzewskiego, przy ul. Matejki 22. Zalecany żywiołowy, ale kulturalny doping.
źródło: Waldemar Mroczek/mksflota.swinoujscie.pl/old/