inne / lekka atletyka
inne / lekka atletyka -
Indeka i Zalewski mistrzami w Goleniowie
autor: kogutSylwia Indeka (LKS Pszczyna) oraz Krystian Zalewski (Barnim Goleniów)(na zdj. z Justyną Święty) zostali w sobotni wieczór w Goleniowie złotymi medalistami mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów.
Czwarta podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski na dystansie 10 000 metrów Sylwia Indeka tym razem zdystansowała bardziej utytułowane rywalki. Początkowo na prowadzeniu widzieliśmy Renatę Pliś (Maraton Swinoujście) oraz Paulinę Kaczyńską (WMLKS Pomorze Stargard). Dopiero w drugiej części dystansu na czoło przesunęły się późniejsze medalistki. Pszczynianka zaatakowała na 600 metrów przed metą. Na niebieskiej bieżni goleniowskiego stadionu wygrała w czasie 33:24.16 pokonując Izabelę Paszkiewicz (33:25.67) oraz Renatę Pliś (33:26.06), która medal zapewniła sobie po ataku na ostatniej prostej. Tuż za medalistkami finiszowała jeszcze Iwona Bernardelli (33:27.41).
Trzy najlepsze zawodniczki w kategorii U23 - Beata Topka (33:56.85), Kinga Królik (33:59.91) oraz Oliwia Sarnecka (34:43.84) uzyskały wyniki lepsze niż wskaźnik PZLA na mistrzostwa Europy młodzieżowców w Bergen (Norwegia).

Trzeci z rzędu tytuł (poprzednie wywalczył w 2019 w Białogardzie i we wrześniu ubiegłego roku w Karpaczu) mistrza Polski w biegu na 10 000 metrów zdobył Krystian Zalewski. Tydzień po maratońskim debiucie biegacz miejscowego klubu Barnim, podopieczny Jacka Kostrzeby, zwyciężył z rezultatem 29:06.39. Złoty medalista w drugiej części dystansu biegł już z przewagą nad rywalami. Drugi na mecie Patryk Kozłowski finiszował z czasem 29:22.77. Trzeci był Szymon Dorożyński - 29:32.59.

Piąty na mecie Aleksander Wiącek zdobył złoty medal w kategorii U23. Zawodnik Startu Otwock czasem 29:45.82 poprawił rekord życiowy i wypełnił minimum PZLA na lipcowe mistrzostwa Europy do lat 23 w Bergen. Medale w gronie młodzieżowców zdobyli także Bartosz Jarczok (30:03.23) oraz Mikołaj Czeronek (30:03.25).
źródło: pzla.pl/Maciej Jałoszyński