Reprezentanci tych dwóch krajów byli bezsprzecznie najlepsi, wspólnie stracili raptem jednego gola. Obie ekipy, złożone z uczniów Szkoły Podstawowej z Robunia wygrały wszystkie swoje mecze zdobywając łącznie 31 bramek, zasłużenie sięgnęły po złote medale w obu kategoriach wiekowych.
W meczach grupowych Austriacy wykazali się niezwykłą konsekwencją - rozegrali trzy spotkania i w każdym z nich wygrywali w stosunku 2:0. W półfinale bez większych problemów ograli Chile (SP Gościno) 5:1. Nieoczekiwanie w meczu o tytuł napotkali jednak przeszkodę, której długo nie udawało się pokonać. Szwedzi (SP Gościno) wyciągnęli wnioski z przegranego meczu grupowego i tym razem zagrali zdecydowanie odważniej. Stworzyli sobie co najmniej kilka znakomitych okazji do zdobycia bramki.
Austria to jednak już w tej chwili bardzo poukładana drużyna. Raz jeden wykorzystali błąd rywali w obronie i już w pierwszej połowie objęli prowadzenie. A później skupili się na grze obronnej, wyprowadzając od czasu do czasu bardzo groźne kontrataki. To że mimo takiej gry nie stracili bramki zawdzięczają swojemu bramkarzowi, Marcelowi Zaborowskiemu, który w krytycznych momentach potrafił odbijać nawet najtrudniejsze u najdokładniejsze uderzenia. Ostatecznie więcej goli w tym meczu już nie padło i skończyło się wynikiem 1:0. Ogromnych emocji dostarczył także mecz o brąz tej kategorii wiekowej (klasy III-IV). By wyłonić zwycięzcę meczu Hiszpania - Chile - zawodnicy zmuszeni zostali do wykonywania przedłużonych rzutów karnych (akcje jeden na jeden z bramkarzem). Tu, podobnie jak w wielkiej seniorskiej piłce, Hiszpanie popisali się minimalnie lepszą techniką i wygrali 3:1.
W kategorii starszej (V-VI klasy) bezsprzecznie dominowała Bułgaria. Zawodnicy z tego kraju przeszli przez całą fazę grupową bez straty gola, odprawiając kolejno z kwitkiem Polskę, Irlandię Północną oraz Urugwaj (wszystkie drużyny złożone z uczniów SP Gościno). Z ostatnim z wymienionych rywali Bułgarzy spotkali się też w półfinale i po raz drugi zaaplikowali zawodnikom z Ameryki Południowej aż sześć bramek. W finale reprezentanci Bułgarii znów wykazali się zegarmistrzowską wręcz precyzją i podobnie jak w półfinale znów powtórzyli wynik z gier grupowych, ogrywając Polskę 3:0. Ale obecność Polski w finale oznacza, że po raz pierwszy w historii Netto Mini Mundialu w Wielkim Finale w Szczecinie w obu kategoriach wiekowych zagrają ekipy reprezentujące oficjalnie nasz kraj. To cieszy, bo nazwa jednak do czegoś zobowiązuje. W spotkaniu o brązowe medale również nie było niespodzianki, a Irlandczycy pokonali Urugwaj 3:0. Turniej eliminacyjny w Gościnie to nie tylko piękna pogoda, efektowne gole i zespołowe akcje, ale przede wszystkim niesamowite parady bramkarskie. W każdej z kategorii wiekowych trafił się golkiper, który co chwila ratował swoją drużynę przed stratą bramki. Co ciekawe, nieco później okazało się, że najlepsi w obu kategoriach wiekowych są także braćmi. To Aleksander i Adam Siudaczyński. Wyczyniali między słupkami prawdziwe cuda. W tegorocznej edycji turnieju do rozegrania pozostały jeszcze dwie eliminacje gminne w Goleniowe i podkołobrzeskim Dźwirzynie. Wielki Finał 5 czerwca na stadionie Pogoni Szczecin. Młodsi Finał: Austria 1:0 Szwecja Mecz o trzecie miejsce: Hiszpania (0:0, 3:1 k.) Chile Starsi Finał: Bułgaria 3:0 Polska Mecz o trzecie miejsce: Irlandia Północna 3:0 Urugwaj Nagrody indywidualne - młodsi: najlepszy zawodnik - Michał Kuczyński (Austria) najlepsza zawodniczka - Joanna Bohdan (Szwecja) najlepszy bramkarz - Adam Siudaczyński (Hiszpania) najlepszy strzelec - Konrad Świrgoń (Austria) nagroda fair play - Chile turniej jeden na jeden „Głosu Szczecińskiego”: 1. Kamil Chmielewski (Szwecja) 2. Oliwier Pryciak (Chile) starsi: najlepszy zawodnik - Kacper Rudnik (Bułgaria) najlepsza zawodniczka - Natalia Kamińska (Polska) najlepszy bramkarz - Aleksander Siudaczyński (Irlandia) najlepszy strzelec - Bartosz Kowalik (Bułgaria) nagroda fair play - Urugwaj turniej jeden na jeden „Głosu Szczecińskiego”: 1.Filip Loeep (Polska) 2. Wojtek Skrzypczak (Urugwaj)
źródło: własne
|
|