Awans szczecińskich uczelni
autor: floraMimo wczorajszej tragedii i ogłoszonej żałoby narodowej nie przerwano turnieju półfinałowego Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce kobiet, które rozgrywano od piątku. Przypomnijmy, że gospodarzem turnieju był Szczecin, a niemal wszystkie mecze rozgrywano w hali Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ul. Tenisowej.
Wiele osób o tym co się wydarzyło, dowiedziało się już tu na miejscu. Organizatorzy ogłosili minutę ciszy i w ten sposób uczciliśmy tą tragedię. Zawodów nie przerwano pewnie ze względu na brak terminów - mówiła w sobotnie południe jedna z zawodniczek ZUT-u. Istotnie, dokończenie przerwanego turnieju z udziałem tylu drużyn z ościennych województw w innym terminie byłoby bardzo trudne. Po południu jednak zdecydowano się skrócić półfinały o jeden dzień i zakończyć je w sobotę późnym wieczorem. Przypomnijmy, że w walce o awans do finałów wzięło udział 14 akademickich ekip z Gdańska, Słupska, Poznania, Piły, Torunia, Bydgoszczy i dwie ze Szczecina. Kibice miejscowych mieli nadzieję, że zarówno ZUT, ja i Uniwersytet Szczeciński znajdą się w czołowej czwórce, która daje upragniony awans.
Podstawy do optymizmu były, bo obydwie ekipy naszpikowane są zawodniczkami na co dzień grającymi w Chemiku Police, a także siatkarkami z trzeciej ligi i tymi, które znamy z występów na parkietach Szczecińskiej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej. Przeciwniczki, jak zazwyczaj były jednak mocnymi rywalkami. Spodziewano się dobrej postawy po drużynach z Poznania, w tym Politechniki Poznańskiej oraz tamtejszego UAM-u. W pierwszym dniu zawodów faworyci nie zawiedli. Szczecińskie zespoły wygrały swoje mecze do zera. Hitem dnia było jednak spotkanie Poznańskiej Politechniki i Akademii Pomorskiej Słupsk. Spotkanie stało na wysokim poziomie, a przede wszystkim było bardzo wyrównane, o czym świadczy wynik pierwszego seta 30:28 (najwyższy w turnieju) dla PP oraz tie-break, w którym swoją wyższość pokazały słupszczanki wygrywając do 13. Jak się później okazało obydwie drużyny zasłużenie zajęły miejsca w czołowej czwórce.

W sobotę do swoich pojedynków podeszły szczecińskie ekipy, jak dotąd niezwyciężone. W pierwszym meczu US wygrał z Gdańskiem 2:0, ZUT z kolei poległ 1:2 z WSG Bydgoszcz, czym bardzo utrudnił swoją drogę do awansu, tym bardziej, że w kolejnym meczu zmierzyć miał się z faworyzowanym US-em. To spotkanie gospodynie musiały wygrać. Tuż przed godziną 17 doszło do tego bratobójczego meczu. Bratobójczego bo naprzeciw siebie stanęły nie tylko zespoły uczelni z tego samego miasta, ale zawodniczki, które na co dzień grają w barwach pierwszoligowego Chemika. W ekipie ZUT-u widzieliśmy Magdę Soter i Ewę Kwiatkowską, po drugiej stronie z kolei całą plejadę siatkarek Mariusza Bujka: Kasię Ciesielską, Justynę Raczyńską, Joannę Pomykacz, Kasię Bury, Agnieszkę Kazaniecką czy Joannę Kuchczyńską. Spotkanie było bardzo ciekawym widowiskiem i mimo nieco tłumionych emocji ze względu na wczorajszą tragedię, było na co popatrzeć. Boiskowe wydarzenia zmieniały się jak w kalejdoskopie. Pierwszy set bardzo dobrze rozpoczęły podopieczne Jerzego Taczały i szybko wyszły na prowadzenie 7:3. Po zrywie w bloku ZUT szybko doprowadził jednak do remisu po 8. Od tego momentu studentki Uniwersytetu Technologicznego grały pewniej i skuteczniej. Swoje zrobiła też skrótowa zagrywka. Ostatecznie ZUT wygrał emocjonującą końcówkę 26:24. Pierwsza faza drugiego seta to popis sporych umiejętności zawodniczek US. Ku zdziwieniu
wszystkich kibiców na tablicy wyników szybko zrobiło się 16:7. Trudno było uwierzyć, że ZUT jeszcze podniesie się w tej partii i powalczy o wygraną do zera. Po przekroczeniu przez 'zielone' 13 punktu przy 19 rywalek, w ZUT wstąpiły jakby nowe siły. Duża w tym zasługa znów wysokiego bloku i niezłych zagrywek. Duże nadzieje na dogonienie przeciwniczek były przy stanie 20:17 dla US, kiedy w pole zagrywki szła Ewa Kwiatkowska. Pierwszy mocny serwis wykonał swoje zadanie i ZUT zdobył kolejne oczko. Drugi już jednak powędrował w siatkę i szyki trzeba było formować od nowa. Po chwili doczekaliśmy się remisu 22:22, ale na niewiele ZUT-owi to się zdało, bo kiepskie przyjęcie w samej końcówce dało wygraną rywalkom 25:23.
Tie-break wyglądał dokładnie tak jak poprzednie partie. Drużyny wymieniały się dwupunktowymi przewagami. Lepszą w tej konfrontacji okazała się ekipa ZUT-u wygrywając 15:12. Satysfakcja po stronie gospodyń była spora, bo nie dość, że udało się pokonać silnego przeciwnika, to dzięki temu zwycięstwu i kolejnemu z UG Gdańsk 2:0 ZUT wyprzedził w tabeli WSG Bydgoszcz zaledwie jednym setem. Tym samym w finałach tegorocznych AMP zobaczymy dwie szczecińskie ekipy.

Pozostałe dwa zespoły, które awansowały to wspomniana Akademia Pomorska Słupsk oraz Politechnika Poznańska.

data: 09-04-2010 15:00 - 11-04-2010 15:40
miejsce: Szczecin, hala ZUT na ul. Tenisowej 33 oraz hala Towarzystwa Salezjańskiego, ul. Ku Słońcu 124

Już od 9 kwietnia w Szczecinie rozpoczyna się Półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Kobiet. Zawody odbędą się w piątek w dwóch szczecińskich halach sportowych: hali ZUT na ul. Tenisowej 33 oraz na hali Towarzystwa Salezjańskiego, ul. Ku Słońcu 124, natomiast w sobotę 10.04 i niedzielę 11.04 tylko na hali ZUT. Nasz region reprezentować będą dwie szczecińskie uczelnie: ZUT prowadzony przez trenera Zbigniewa Pawlaka oraz US pod wodzą trenera Jerzego Taczały.

W turnieju wystąpi 14 drużyn, z których 4 najlepsze zespoły awansują już bezpośrednio do finału AMP. W imieniu organizatorów wszystkich serdecznie zapraszamy do kibicowania naszym siatkarkom.